מאמרים

שינויים ותמורות בתרבות הפנאי

תרבות הפנאי הולכת וגוברת בתרבות המערבית בשנים האחרונות עקב השינויים הטכנולוגיים והתרבותיים כלכליים שהמודרנה הביאה עימה. תרבות הפנאי משמעותה יצירת סגנונות עיסוק ןתחביבים שימלאו את השעות הפנויות של האנשים כאשר אינם עוסקים במטלות כמו עבודה, לימודים או תחזוקת הבית וטיול בילדים.

סגנון החיים המודרני שהכניס בבתים רבים בעולם המערבי כלי מיכון כמו מכונות כביסה מיקרוגלים תנורים ועוד לצד עבודה משרדית המתפרשת לרוב שעות היום עד לשעות הלילה המאוחרות לטובת סופשבוע ארוך של חופש לא התיר רבים מלהשכיל שיותר ויותר זמן נשאר להם פנוי בעיקר בסופי השבוע שעם הזמן רק מתארכים.
אם בעבר הרחוק בתרבות ההלנסיטית עבודה הייתה סביב השעון כל ימי השבוע ולא הוגדרו זמנים קבועים לפנאי אלא לפי הצורך בכל זאת זוהי תרבות שפיתחה יותר מכל את תרבות הפנאי שכללה פיתוח הגוף תחרויות ספורט לצד לימודים עיוניים קלאסיים. דעיכתה של התרבות ההלינסטית הביאה לפיזור המושג ולהדרתו זאת בהשפעת הרוח הכנסייתית הקתולית שסירבה להכיר במנעמי החיים כדרך לגיטימית לחיות. תופעות של מרד תרבותי ודתי מתרבות הכנסייה האפורה שאפיינה את ימי הביניים החלו לתת את אותותיהם כבר בשלהי המאה ה15 ותחילת המאה ה16 עת החלו מנשבות מאיטליה רוחות של חילון לצד קריאה לחזרה אל התרבות ההלינסטית העתיקה שקידשה את האסתיטיקה והפנאי. תופעות אלו ביססו למעשה תנועה הולכת וגוברת של יצירת תרבות פנאי שתלך ותאפיין את המעמד הגבוה שהיה ברובו לא מועסק תחת עול הפרנסה. כלומר, תרבות הפנאי לא מלכתחילה הייתה מיועדת למעמד הגבוה אלא מכורח המציאות שהיו קיימים מעמדות ובו המעמד הגבוה שהיה מאופיין באורח חיים שאיננו נושא בחובו שיעבוד לפרנסה ודאגה לקיום היום יומי שלו.

המשך מאמר